Sesja krajoznawcza „Źródła i rzeki w powiecie zamojskim”

 

Sesja odbyła się jako wyjazd studyjny, w którym uczestniczyli przewodnicy, przodownicy, słuchacze organizowanego kursu organizatorów turystyki PTTK. Ze względu na ograniczenia tonażu na drogach dojazdowych do źródeł, źródła Belfont pojechaliśmy busem 24 osoby, pozostali zainteresowani pojechali swoimi samochodami.

Trasa przejazdu i zwiedzanie: Moczyjewka pod Majdanem Wielkim, cudowne źródła w Krasnobrodzie dające początek rzece Krupiec, uroczysko Belfont ze źródłami, źródła w Hutkach, źródła rzeki Sopot w  Kol. Husiny gm. Krasnobród, strumień Świerz pod Senderkami. Zobaczyliśmy stary młyn w Bondyrzu z kołem młyńskim i pozostałości dawnej łaźni ordynackiej. W Guciowie zwiedziliśmy stację meteo UMCS. Pracownik stacji pan Krzysztof Stępniewski zapoznał uczestników sesji z działalnością automatycznej stacji meteo. Opowiedział szczegółowo o zasadach pracy urządzeń pomiarowych oraz pokazał serwer zbierający wszystkie pomiary co godzinę i przez internet przekazujący do serwera UMCS w Lublinie  http://212.182.4.252/podglad/11.

Następnie poszliśmy nad rzekę Wieprz i pan Krzysztof pokazał nam urządzenie pomiarowe poziomu wody rzeki i przepływu. Nikt z uczestników nie widział takiego urządzenia, więc z ciekawością oglądaliśmy i zadawaliśmy wiele pytań.

Z Guciowa pojechaliśmy do Zwierzyńca spoglądając na obfite źródła podzboczowe w Obroczy, które zasilają Wieprz.

W Zwierzyńcu spacerowaliśmy po odrestaurowanym Zwierzyńczyku, przez który przepływa Świerszcz. Później obejrzeliśmy staw kościelny i nową fontannę. Później była przerwa na posiłek. Pojechaliśmy przez Bagno jest tutaj port kajakowy spływu na Wieprzu.

Na życzenie uczestników pojechaliśmy do Szczebrzeszyna, Tutaj byliśmy przy pomniku świerszcza. Z tego źródełka nikt nie pobiera i nie pije wody, bo na górze jest cmentarz. Kolega Kazimierz Dziok powiedział słynny wiersz J. Brzechwy o szczebrzeszyńskim chrząszczu i otrzymał brawa.

Do Zamościa powróciliśmy o godz. 18.30. Ilość uczestników 35 osób.

Obsługa przewodnicka sesji: Edward Słoniewski, Kazimierz Dziok i Andrzej Dziaduszek przewodnicy zamojscy PTTK.

Folder promocyjny oraz częściowo koszty przejazdu zostały sfinansowane z dotacji Powiatu Zamojskiego – umowa 41/2017 z dn. 8 maja 2017 r.