Góry Świętokrzyskie

Świętokrzyski Park Narodowy – Klasztor na Świętym Krzyżu – wejście piesze na Łysicę i Miedziankę – zamek w Chęcinach – Jaskinia Raj – zamek Krzyżtopór w Ujeździe – Sandomierz

Ramowy program wycieczki:

1 dzień

Wyjazd z umówionego miejsca w godzinach porannych.

Przejazd do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Wjazd kolejką turystyczną na Święty Krzyż – zwiedzanie zespołu klasztornego w jednym z najważniejszych polskich sanktuariów oraz Muzeum Przyrodniczego Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Zejście piesze, po drodze obserwacja gołoborza – ekologicznej i krajobrazowej osobliwości Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Opcja 1

Piesza wędrówka na Łysicę – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich o wysokości 614 m n.p.m. Łysica należy do Korony Gór Polski, znajduje się w obszarze ochrony ścisłej Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Odpoczynek przy źródełku Św. Franciszka, z którego woda uchodzi za cudowną. Źródło ma stałą temperaturę i nigdy nie zamarza.

Opcja 2

Przejazd do Kielc, spacer ul. Sienkiewicza do Pałacu Biskupów Krakowskich będącego najlepiej zachowanym w Polsce obiektem architektonicznym z epoki Wazów. Przejście Aleją Sław do Rezerwatu Kadzielnia gdzie znajduje się malowniczo położony wśród skał amfiteatr. Znajduje się tam 26 jaskiń oraz liczne skamieniałości.

Wieczorem przejazd na obiadokolację i nocleg.

2 dzień

Po śniadaniu przejazd do Chęcińsko – Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Wejście piesze na najbardziej malowniczą z Gór Świętokrzyskich – Miedziankę – 354 m n.p.m., nazywaną niekiedy Świętokrzyskim Giewontem. Ze szczytu roztacza się widok na Łysogóry, Kielce a w pogodne dni nawet na Tatry.

Przejazd do Jaskini Raj – zwiedzanie jednej z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich. Dzięki bogactwu i różnorodności podziemnego świata otrzymała nazwę „Raj” Spacer trasą turystyczną prowadzącą szeregiem bajkowych korytarzy, komór i sal .

Po śniadaniu przejazd do Chęcin – zwiedzanie zamku królewskiego z XIII w. który jest niewątpliwie wizytówką regionu świętokrzyskiego. Spacer po urokliwym miasteczku.

W trakcie zwiedzania obiad 2-daniowy.

Wieczorem przejazd na kolację i nocleg.

3 dzień

Po śniadaniu przejazd do Ujazdu w którym zwiedzimy zamek „Krzyżtopór”. Przed powstaniem Wersalu zamek ten był największą budowlą pałacową w Europie. Posiadał tyle okien ile dni w roku, tyle komnat ile tygodni, tyle wielkich sal ile miesięcy i tyle baszt ile pór roku.

Przejazd do Sandomierza – jednego z najpiękniejszych miast w Polsce, malowniczo położonego na nadwiślańskiej skarpie, która stanowi strome zakończenie Gór Świętokrzyskich.

Spacer po Sandomierzu podczas którego zobaczymy między innymi Bramę Opatowską, Bazylikę katedralną, dziedziniec zamkowy, Dom Długosza, Collegium Gostomianum, Rynek z Ratuszem i zabytkowymi kamienicami.

W trakcie zwiedzania obiad 2-daniowy.

W godzinach popołudniowych wyjazd w drogę powrotną.

Świadczenia przewidziane w cenie

  • transport autokarem klasy turystycznej;
  • 2 noclegi w obiekcie wybranej kategorii cenowej (hotelu, pensjonacie, schronisku);
  • wyżywienie wg programu czyli 1 obiadokolacja, 1 kolacja, 2 śniadania, 2 obiady;
  • opieka pilota;
  • usługi przewodnickie;
  • bilety wstępu do zwiedzanych miejsc.

Cena wycieczki zależna jest od dokładnej ilości uczestników i oraz terminu jej realizacji. Termin wycieczki – do ustalenia.

Dokładny program zwiedzania dopasujemy do miejsca wyjazdu z dowolnego miejsca w Polsce.

Przedstawioną propozycję można modyfikować i wprowadzić do programu zwiedzania m.in. następujące atrakcje:

Muzeum Archeologicznym Rezerwatu „Krzemionki”, gdzie wydobywano tzw. polski diament – krzemień pasiasty, rzadki kamień półszlachetny. W 2019 r. Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Trasa turystyczna w Krzemionkach liczy ok. 1,5 km długości i prezentuje oryginalne wyrobiska neolitycznych kopalń, hałdy górnicze oraz zagłębienia poszybowe.

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Placówka mieści się w zakupionym z publicznej składki pałacyku podarowanym pisarzowi z okazji jubileuszu 25-lecia pracy literackiej. Muzeum wiernie eksponuje dawne wnętrza i wyposażenie.

Dąb „Bartek” w Zagnańsku – najsłynniejszy i jeden z najstarszych w Polsce dębów. Zgodnie z przekazami po zwycięskiej bitwie pod Wiedniem wiekowe drzewo oglądał Jan III Sobieski.

Opatów – jedna z najstarszych miejscowości Ziemi Sandomierskiej. Przejście Podziemną Trasą Turystyczną gdzie dla turystów udostępniono 46 komór i ponad 300 m. korytarzy biegnących pod rynkiem.

Kielce – to mogące poszczycić się blisko tysiącletnią historią miasto z malowniczymi krajobrazami, które tworzą pasma Gór Świętokrzyskie poprzecinane wieloma kamieniołomami, pełne walorów kulturowych i przyrodniczych. Możemy zwiedzić między innymi:

Najstarsze i największe w Polsce Muzeum Zabawek i Zabawy gdzie zobaczymy zabawki historyczne i ludowe, lalki z całego świata, zabawki z czasów PRL, modele samolotów, samochodów, statków.

Pałac Biskupów Krakowskich-wspaniały przykład polskiej rezydencji z epoki Wazów. Mieści się tu Muzeum Narodowe z cenną kolekcją malarstwa polskiego.

Bazylika katedralna z XII w. – nawiązuje w swym stylu do okresu baroku.

Kadzielnia – rezerwat przyrody nieożywionej ze wspaniałymi zjawiskami krasowymi. Tu również znajduje się kilkanaście jaskiń (największa ma 140 m długości) a w ściany skalne wkomponowano amfiteatr z 5 tys. miejsc, w którym odbywają się liczne imprezy plenerowe.

Karczówka – perła kieleckiego krajobrazu, gdzie w XVII ufundowano kościół i klasztor w podzięce za to, że Kielce ominęła zaraza.

Tokarnia- Muzeum Wsi Kieleckiej- przykład dawnego budownictwa wiejskiego.

Ćmielów – Muzeum Żywej Porcelany