43 Rajd „Spotkanie z Wiosną”

 

Trasy Rajdu będą prowadziły aleją dębowa przy kapliczkach W Górecku Kościelnym. Za Szumem, zwanym niegdyś Bździną, zobaczymy nikłe źródełko z sączącą się wodą o zapachu siarki. Woda ta podobno leczy zazdrość nie tylko małżeńską. Obecnie źródełko zwane jest Bożą Łezką. Później wejdziemy na linię św. Stanisława prowadzącą na zachód. Lasy okoliczne administrowane są przez Nadleśnictwo Zwierzyniec. Później skręcimy na południe. Linia leśna a później ścieżka doprowadzi nas do strumienia płynącego wśród bagien zwanego Okno. Nie ma tutaj mostka, więc musimy przeskoczyć. Wzdłuż strumienia przebiega granica gmin Tereszpol i Aleksandrów oraz lasów państwowych i chłopskich. Po kilkuset krokach wchodzimy znowu na na widoczną drogę leśną. Po prawej stronie na zachodzie las się przerzedza – tam jest Wielkie Bagno, za którym jest Kapliczna Góra.  Na bagnach jesienią można zbierać żurawinę. Tereny te są ostoją zwierzyny i ptactwa – musimy się cichutko zachowywać. Z bagien wypływa Czarna Ładaą
Po drodze miniemy pod Kapliczną Górą metalowy krzyż i ciekawą kapliczkę na drzewie. Następnie dojdziemy do zrekonstruowanego schronu partyzanckiego, w którym był szpital partyzancki o kryptonimie 665.
Następnie leśny dróżkami dojdziemy na ogromną polanę Dąbrowa położoną na wschodnim brzegu Szumu.
Niegdyś znajdowała się tutaj osada młyńska oraz tartak. Właścicielem młyna był p. Rosochacz. W czasie ostatniej wojny partyzanci zaopatrywali się w mąkę. Z historią tego miejsca  zapoznamy sie czytając opis na tablicy przy amfiteatrze.

W Rajdzie uczestniczyło 315 osób. Wspomnienia wkrótce…

 

 

Widoczki z tras rajdowych

 

W celu powiększenia należy kliknąć na podziękowanie.