45 Rajd „Spotkanie z Wiosną”

Wspomnienia rajdowe

W piękny wiosenny dzień o poranku 27  kwietnia 2019 r. spotkaliśmy się na starcie 45 Rajdu „Spotkanie z Wiosną” na zachodnim skraju Szczebrzeszyna tzn. Szperówki Górnej. Była nas spora gromadka 116 osób. Uczestników powitali kierownicy tras Adam Jarosz i Paweł Koman. Opowiedzieli też o historii tego miejsca i pomniku. Tutaj w lipcu 1944 r. zginęli młodzi partyzanci, którzy podjęli nierówną walkę z wojskami niemieckimi wycofującymi na zachód.Na prośbę uczestników poszliśmy jedną trasą przez Świniarki i Pożarki, są to przysiółki wioski Zaburze. Grupą opiekowali się przodownicy turystyki pieszej Adam i Marian oraz przewodnicy PTTK Paweł i Krzysztof.W czasie wędrówki podziwialiśmy przepiękne krajobrazy ozdobione wiosenną zielenią na terenie 3 gmin: Szczebrzeszyn, Radecznica i Sułów. Na słoneczku na drodze ogrzewał się ogromny zaskroniec, który zaraz przezornie skrył się w norze.Na mecie przywitali nas Gospodarze oraz kierownictwo Rajdu, dwóch Andrzejów, Edward.

Jak było na mecie opisał pan Andrzej Popielec – prezes Stowarzyszenia Grodzisko w Sąsiadce.

W sobotę 27 O4 2019 r powitaliśmy ponad 100 osobową grupę uczestników rajdu pieszego, który nosił nazwę, „Spotkanie z Wiosną” Metą rajdu było grodzisko „Sutiejsk” w Sąsiadce. Organizator PTTK w Zamościu. Nasze Stowarzyszenie jako współorganizator, na tą okoliczność przygotowało ognisko i poczęstunek, w postaci ciast, kanapek, napojów i innych specjałów. Było też pieczenie kiełbasek na ognisku w altance. Uczestnicy to dzieci z zamojskich szkół podstawowych i powiatu zamojskiego. U stóp grodu rozłożyła swój namiot, drużyna wojów grodu „Sutiejsk” Wojowie prezentowali ubiory, wyposażenie oraz opowiadali o dawnych zwyczajach. Był też pokaz walki na miecze w ich wykonaniu. Dzieci i dorośli próbowali, swoich sił w strzelaniu z łuku do celu, a nagrodą za trafienie był lizak. Uczestników rajdu powitał Wójt Gminy Sułów, pan Leon Bulak. Pani Marta Razik opowiadała o historii grodu. Pogoda dopisała. Wszyscy się wspaniale bawili. Na ręce pań z Rady Sołeckiej i koleżanek ze stowarzyszenia oraz osobom niewymienionym składam serdeczne podziękowania za pomoc.
Prezes Andrzej Popielec

Młodym turystom ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Zamościu kol. Kierownik Rajdu Andrzej Dziaduszek wręczył odznaki „Siedmiomilowe Buty” i „Popularną Odznakę Turystki Pieszej”.

Organizatorzy oraz uczestnicy Rajdu serdecznie dziękują za gościnne przyjęcie i smakołyki.

Dzięki Paniom i Panom z Sąsiadki a szczególnie Panu Prezesowi Andrzejowi Popielcowi byliśmy przyjęci serdecznie i po królewsku. Placuszki z jabłkami i ciasteczka były smakowite.

Podziękowanie za przygotowanie i obsługę Rajdu dla Andrzeja Dziaduszka – kierownika Rajdu oraz Andrzeja, Adama, Pawła, Mariana, Krzysztofa.

Koszty transportu częściowo sfinansowało Miasto Zamość.

Do spotkania na roztoczańskich szlakach.

 

zdj. ES