24 Rajd Mikołajkowy

Wspomnienia rajdowe

Na rajd w dniu 3 grudnia 2022 r. zawiozły nas 4 autokary.  Na początek zobaczyliśmy odnowioną figurę św. Mikołaja w lesie pod Brzezinami. Koledzy przewodnicy Paweł i Janusz przeczytali legendę o Mikołaju z Brzezin, którego pożarły wilki jak w zimie w nocy wracał z targu w Józefowie. Było to na przełomie 18 i 19 wieku…
Następnie pojechaliśmy na start do Górecka Kościelnego. Tutaj podzieliśmy się na 2 trasy. Jedną poprowadzili Janusz i Robert a drugą Darek i Paweł oraz Dorota. Na początek była jeszcze opowiadana legenda o św. Stanisławie BM, który tutaj ukazał się wieśniakom w 1648 r. Trasa wędrówki pieszej prowadziła: obok kościoła modrzewiowego, aleją dębową, obok kapliczek i źródełka Boża Łezka, później szlakiem krawędziowym obok tamy na Szumie i dalej ścieżką spacerową niebieską przez rezerwat Szum. W lesie były płaty śniegu. Przy ujściu Świrka do Szumu ponownie weszliśmy na szlak krawędziowy, który doprowadził nas na metę Rajdu Mikołajkowego. Przeszliśmy wg GPS 6 km.

W świetlicy Mikołaj rozdał słodkości i była sesja zdjęciowa.

Piekliśmy kiełbaski na ognisku przy stoku, później były zabawy: skakanka, podkowa, śpiewaliśmy piosenki o Mikołaju. Kol. Andrzej wręczył odznaki turystyki pieszej: Siedmiomilowe Buty i OTP popularną. młodym turystom.

Podziękowania: dla Pana Marka Gmyza z Górecka Kościelnego za udostępnienie świetlicy. Obsłudze rajdu: dwóm Andrzejom, Marianowi oraz prowadzącym na trasie rajdu: Januszowi, Robertowi, Pawłowi, Darkowi i Dorocie.