23 Rajd Mikołajkowy

Wspomnienia

23 Rajd Mikołajkowy w tym roku odbył sięw okolicach Szewni Dolnej w Lasach Komisarskich. Spotkaliśmy się przy pomniku powstania zamojskiego na skraju Szewni Dolnej, gdzie Andrzej opowiedział o wydarzeniach historycznych z grudnia 1942 – tzn. o pierwszej otwartej bitwie BCh z hitlerowcami w dniu 30 grudnia 1942 r. Następnie wyruszyliśmy liczną grupą (ponad stu uczestników) pod górę szlakiem zielonym im. Aleksandry Wachniewskiej. Część osób na start przyjechało swoimi samochodami. Najmłodszy uczestnik jechał wózkiem popychanym przez dziadka. Pogoda była piękna, był lekki mrozik i słoneczko wyglądało zza chmur. Po prawej towarzyszyły nam malownicze jary i przestoje buków o dziwnych kształtach pokryte szadzią. Wędrówka pod górę rozgrzała uczestników i niektórzy zaczęli zdejmować kurtki. Pierwszy dłuższy postój i odpoczynek odbył się na malowniczej polance przy szlaku niebieskim „Wzgórzami Roztocza”. Tutaj wszyscy podziwiali piękną kapliczkę leśną niedawno ustawioną zapewne przez myśliwych.
Niektórzy niecierpliwi wędrowcy zaczęli się dopytywać o św. Mikołaja, często padało pytanie „daleko jeszcze”. Po drodze odwiedziliśmy stary cmentarz prawosławny. Jest tam grób nieznanego polskiego żołnierza. Dalej szliśmy głębocznicą do Szewni Dolnej. Zobaczyliśmy kościółek filialny, kiedyś to była cerkiewka.
Przed wiejską świetlicą oczekiwał na nas św. Mikołaj i druhowie z OSP Szewnia Dolna. Poszliśmy do palącego się ogniska.
Po upieczeniu kiełbasek i pianek święty Mikołaj rozdawał dla wszystkich słodkie smakołyki. Później kol. Andrzej ze św. Mikołajem wręczyli młodym turystom odznaki turystyki pieszej (OTP) za aktywne uczestnictwo w wędrówkach. Następnie rozpoczęła się sesja zdjęciowa ze św. Mikołajem, która trwała dość długo i nie zostało czasu na konkursy. Słoneczko już się schowało za chmurki i stawało się coraz ciemnej. Czas wracać do domu. Najliczniejsza grupa była z SP w Nieliszu, były też grupy z SP nr 3 w Zamościu i SP Nr 7 oraz całe rodzinki.
Pogoda nam sprzyja, więc zapraszamy na kolejne spotkania w przyszłym roku.
Wspominał prowadzący PTP Andrzej, św. Mikołaj na drugie też miał Andrzej…

Wspomnienia z Rajdu na FB >>>>