46 Rajd „Miłośników Roztocza”

46 Rajd „Miłośników Roztocza” odbył się w dniu 26 września 2020 r.

Był to rajd szczególny w tym trudnym dla nas turystów roku.

Uczestnictwo w Rajdzie pozwoliło nam przypomnieć rocznice:

90-lecie powstania PTK – PTTK w Zamościu,

70-lecie PTTK,

Dzień Turysty.

 

W Rajdzie uczestniczyli: młodzi i starsi przewodnicy PTTK z Zamościa i Roztocza oraz sympatycy PTTK razem 36 osób.

Wyjechaliśmy o godz. 8.30 z parkingu przy Lunecie w Zamościu.

Na parkingu przy Czartowym Polu zabraliśmy grupę przewodników zamojskich z Tomaszowa Lubelskiego. Pojechaliśmy na start na skraj zachodni Oseredka w gm. Susiec. Tutaj kol. Andrzej przewodnik i przodownik TP i kolarskiej przywitał uczestników rajdu i powiedział o trasie Rajdu:

Oseredek, Błudek, kamieniołomy Nowiny, punkt widokowy pod Nowinami, Rezerwat Czartowe do miejsca wypoczynku przy Leśniczówce Hamernia.

Pani Wioletka z Radia Eska Zamość rozpoczęła wywiady z uczestnikami Rajdu.

Kol. Edward – prezes ZO  PTTK w Zamościu zaprosił wszystkich do zdjęcia pamiątkowego.

Później turyści poszli sobie szlakiem krawędziowym. Jako ostatni poszedł Paweł przewodnik PTTK, który pilnował, aby nikt się nie zgubił w Puszczy Solskiej, był też przygotowany na ewentualne odpędzanie od turystów wilków puszczańskich i błąkających się tu i ówdzie czartów. Wędrówka wszystkim się podobała, bo była puszcza, miejsce historyczne w Błudku – był tutaj obóz dla partyzantów AK, który funkcjonował w latach 1944-1945. Później obejrzeliśmy kamieniołomy w Nowinach, spojrzeliśmy na wzgórza Roztocza z Wapielnią – najwyższym wzgórzem Roztocza Środkowego. Klucząc wśród tarniny skrajem Roztocza Środkowego i Kotliny Sandomierskiej doszliśmy w okolicę parkingu przy Rezerwacie „Czartowe Pole”. Tutaj już czekał (wcześniej odszedł od rajdowiczów) kol. Krzysztof przewodnik PTTK i pracownik Nadleśnictwa Józefów (podleśniczy w Leśnictwie Rybnica). Krzysztof przywiózł drzewka do posadzenia podarowane na naszą prośbę przez Nadleśnictwo Józefów). Mieliśmy posadzić 70 drzew(VII Sztafeta Pokoleń), ale w związku z obchodem 90-lecia Oddziału PTTK w Zamościu posadziliśmy 90 brzózek dwuletnich oraz kilka młodych świerków. Miejsce posadzenia nie było przypadkowe, bo w miejscu, gdzie w ciągu roku przybywa kilkanaście tysięcy turystów odwiedzających Rezerwat Czartowe Pole. Tędy też prowadzą dwa szlaki piesze – czerwony  krawędziowy  i zielony Ziemi Józefowskiej oraz ścieżka spacerowa, niebieska przez rezerwat Czartowe Pole. Miejsce posadzenia wskazał Pan Leśniczy Marek z Leśnictwa Kalina. W ubiegłym roku leśnicy musieli wyciąć ok. 6 arów lasu sosnowego, ponieważ drzewa sosnowe zostały zaatakowane przez kornika.  Teraz będzie tutaj rósł nasz PTTK-owski las.

Kol . Krzysztof oraz Pani Ola, która przybyła na naszą imprezę z Nadleśnictwa Zwierzyniec pokazali jak należy sadzić drzewka. Pani Ola jest specjalistką od spraw turystyki i stacji oceny nasion drzew w Nadleśnictwie Zwierzyniec. W Rajdzie uczestniczyli leśnicy: Krzysztof, Darek i Łukasz oraz pani Ola.

Kol Krzysztof powiedział jak kopać dołki i wkładać drzewka (zielonym do góry), aby nie zaginać korzonków. Uczestnicy byli pojętni i ochoczo zabrali się do niecodziennej pracy. Koledzy a nawet Koleżanki w zespołach dwuosobowych kopały dość głębokie dołki. Kiedy praca zbliżała się ku końcowi kol. Andrzej zamontował tabliczkę informacyjną przysłaną przez Zarząd Główny PTTK. Solidną konstrukcję na stalowej rurze wykonał kol. Andrzej.  Przy tabliczce turyści robili sobie pamiątkowe zdjęcia, a później cała grupa została uwieczniona.

Minęła już godz. 12 w południe i czas był na dalszą wędrówkę na metę rajdu. Po drodze oczywiście odwiedziliśmy najpiękniejszy i najbardziej dziki rezerwat Czartowe Pole na Roztoczu Środkowym..  Diabły uciekły, tyko można było zobaczyć ślady kopyt.

Grupa wreszcie doszła tuż po 13-tej po 8,1 km wędrówce na metę usytuowaną przy Leśniczówce Hamernia. Dziękujemy Panu Nadleśniczemu z Nadleśnictwa Józefów za pomoc i wyrażenie zgody na nasz pobyt w tym miejscu.

Turystów – Rajdowiczów serdecznie przywitał kol. Kazio – kierownik Rajdu. Ognisko już płonęło i na ruszcie piekła się smakowita, pachnąca kiełbasa zakupiona przez Asię.

Wspomnienia o kursach przewodnickich i działalności Oddziału PTTK w Zamościu opowiadał kol. Kazio.

Następnie odbyło się uroczyste wręczenie legitymacji członków PTTK  i  znaczków organizacyjnych, których dokonali kol. Agnieszka – skarbnik Oddziału PTTK w Zamościu oraz prezes Oddziału kol. Edward. Identyfikatory przewodnika PTTK nowym przewodnikom wręczył kol. Kazio kierownik kursu przewodnickiego, a nowe odznaki przewodnickie (specjalnie wykonane na tą okazję) kol. Edward – prezes Oddziału.

Później śpiewaliśmy piosenki turystyczne, były pogaduszki integracyjne, a koledzy Krzysztof i Janusz udzielali wywiadów Pani Wioletce z Radia Eska Zamość.

Zaczął padać zapowiadany od rana jesienny kapuśniaczek, ale humory nam dopisywały.

Ok. godz. 15-tej zgasło ognisko i uczestnicy pojechali do domów.

Zabraliśmy z sobą wspaniałe humory i wspomnienia. Wszyscy zgodnie mówili, że za rok podczas Rajdu „Miłośników Roztocza” pragną sadzić roztoczański las.

W imieniu Zarządu Oddziału PTTK w Zamościu dziękujemy za wspólną wędrówkę.

Do spotkania na roztoczańskich szlakach…