Lokalizacja mety Rajdu:
N 50  44,862
E 22   45,078

Wspomnienia rajdowe

W ostatni dzionek tegorocznego lata Roztocze Zachodnie powitało turystów wędrujących na trasach 38 Rajdu „Miłośników Roztocza.

O 8.30 wyjechaliśmy autokarami z Zamościa.
Trasa I pod kierownictwem Kazia i Andrzeja wyruszyła  z Radecznicy szlakiem niebieskim - centralnym.
Trasa II pod kierownictwem Edwarda i Tomka wyruszyła z Podlesia Małego. Początkowo na wschód do szlaku centralnego. Wszyscy z ciekawością oglądali jezioro, które powstało w wyniku upadku meteorytu. Tutaj do grupy dołączyła młodzież ze Szkoły Podstawowej w Goraju.
Trasa III pod kierownictwem Adama i Bożeny wyruszyła z Zaporza.
W różnym czasie grupy dotarły do cmentarza wojennego położonego na wzgórzu z okresu I wojny światowej  (1914 r.). Na dawnym pobojowisku pod starą wierzbą stoi drewniany krzyż,
świadek tragicznych wydarzeń i bitwy artyleryjskiej, w której poległo ponad 3000 żołnierzy.
Stąd roztaczał się wspaniały widok na dolinę Poru i Wieprza, Roztocze Zachodnie Wyżynę Lubelską.
Przodownicy opowiedzieli historię i wskazali lokalizację miasteczek i miejscowości.
Wkrótce wyruszyliśmy na wędrówkę - wszak przed nami ponad 7 km wędrówki. Dobrze, że w piątek popadał deszczyk, to pod nogami  nie  kurzyło się, błota też prawie nie było.
Po kilkuset metrach znowu krótki postój i spojrzenie na wschód. Obok komina pod Radecznicą zobaczyliśmy śpiącego ogromnego rycerza. To był dawny właściciel  tych ziemi Dymitr z Klecia
(z Goraja), który pewnie śpi i czuwa na włościami.
Doszliśmy wreszcie do lasu. Leśną drogą prowadził nas szlak pieszy centralny.
Przodownicy wybrali różne drogi, które doprowadziły nas na wzgórze Łysiec (Diablą Górę).
Wg legendy był tutaj gród słowiański zapewne zniszczony przez Tatarów na początku XIII wieku.
W czasie II wojny światowej znajdował się IV fort „Zapora” dla dowództwa 9 p.p. AK im. Ziemi Zamojskiej. Nigdy nie stanęła tu noga okupanta hitlerowskiego. Stąd były przekazywane rozkazy dla oddziałów partyzanckich. Tutaj też powstawały piosenki tworzone m.in. przez „Sławiana” Orlińskiego i śpiewane  przez partyzantów. Przy pomniku zrobiliśmy wspólne zdjęcie
W drodze do Hoszni Ordynackiej niektórzy uczestnicy znaleźli ogromne zdrowiutkie prawdziwki.
Na mecie przy Szkole Podstawowej przywitał nas kierownik Rajdu kol. Janusz Kapecki. Po krótkim odpoczynku odbyły się tradycyjne konkursy.  W obsłudze mety rajdu pomagali Kasia Sochan-Krupa przewodnik i Jarek Lalik przewodnik.
Konkursy rajdowe cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Konkurs zręcznościowy - rzucanie piłkami lekarskimi kto dalej cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.
Konkurs krajoznawczy -  uczestniczyło 22 osoby. Pytania nie były trudne ale nie wszystkim udało się odpowiedzieć.
Oto osoby, którzy najlepiej odpowiadały na pytania o Roztoczu:
Karolina Góra i Jakub Rakuś, Gabriela Duma z SP w Goraju, Piotr Fedorowicz z Gimnazjum
w Średniem Dużem, z SP w Szczebrzeszynie: Natalia  Sołtys, Anna Misiarz, Amelia Wolińska, Wiktora Kulasza, Kornela i Jagoda Sykała, Karolina Żuk z SP w Wielączy Kol., Julia Okoniewska
z Gimnazjum Nr 2 w Zamościu, Michał Tyrka z SP Nr 4 w Zamościu.
Laureaci konkursu piosenki rajdowej  drużyny z:  SP Nr 3 w Zamościu, SP w Wielączy Kolonii,
SP z Goraja, SP ze Szczebrzeszyna.
Legitymację człokowską PTTK otrzymał kol. Mirek Jachorek, który spoecjalnie na rajd przyjechał rowerem z Zamościa.
Młody wędrowiec  Jakub Jarosz otrzymał odznakę popularną OTP - gratulujemy...

W 38 Rajdzie Miłośników Roztocza wzięło udział 392 uczestników z:
SP w Szczebrzeszynie, Gimnazjum Nr 6  z Zamościa, SP Nr 3 z Zamościa, Dom Dziecka
z Zamościa, SP Nr 4  z Zamościa, słuchacze Uniwersytetu III Wieku z Zamościa, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Zamościa, SP Nr 2 Z Zamościa, Gimnazjum Nr 2 z Zamościa, SP Nr 9
z Zamościa SP w Goraju, Gimnazjum Nr 5 w Zamościu, SP Nr 8 w Zamościu, Gimnazjum
w Średniem Dużem, SP w Wielączy Kolonii, SP Nr 7 w Zamościu, turyści indywidualni w tym przewodnicy turystyczni, którzy w tym roku ukończyli kurs przewodnicki oraz 3 pieski - rajdowicze.

Jak przebiegał rajd zobaczymy w foto wspomnieniach.

Serdeczne podziękowania:

dla p. mgr Wandy Smyl  Dyrektor Szkoły Podstawowej w Goraju za udostępnienie terenu boiska Szkoły w Hoszni Ordynackiej dla uczestników Rajdu,
dla Pań i Panów opiekunów młodzieży, że poświęcili swój cenny czas i w sobotę wędrowali
 z młodzieżą po Roztoczu,

dla Kadry Oddziału PTTK w Zamościu za sprawną obsługę rajdu,
dla kierowców i właścicieli firm przewozowych: p. Krzysztofa Borka i Waldemara Jezierskiego za bezpieczną jazdę autokarami.

Wkrótce spotkamy się w Puszczy Solskiej pod Hamernią na Rajdzie „Rydz na Patelni”.

Regulamin Rajdu